Rudolf Schuster navštívil mestá Gabala, Šeki a okres Surachani

Počas svojej služobnej cesty v Azerbajdžane navštívil bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster mestá Gabala, Šeki a okres Surachani.

V Gabale v stredu 12. októbra 2011 bývalého prezidenta privítal gubernátor mesta Sabuhi Abdullayev. Hosťa previedol po jednom z hotelových rezortov, v ktorom sa každoročne usporadúva Medzinárodný hudobný festival a po zábavnom parku pre deti i dospelých Gabaland. V rámci programu pán prezident Schuster navštívil továreň na výrobu pián Beltmann. O srdečné prijatie sa postaral súčasný majiteľ továrne, pán Hans Leferink, ktorý pokračuje v rodinnej tradícii výroby kvalitných pián. Pán prezident Schuster nahliadol aj do továrne na výrobu (ne)alkoholických nápojov. Keďže bola sezóna granátových jabĺk, pán prezident mal možnosť vidieť spôsob ich spracovania na džús a konzervovanie chutného a zdravého nápoja bez chemických prísad a konzervantov. V jednom z najstarších miest Azerbajdžanu pán Schuster navštívil kostol Udinskej menšiny, ktorá má v kraji veľkú podporu svojho jazyka i náboženstva.

Mesto Šeki so 63 tis. obyvateľmi sa nachádza v severozápadnom Azerbajdžane v Šekinsom kraji. Mesto je obkolesené vrcholkami Veľkého Kaukazu a ponúka atraktívne možnosti turistického vyžitia.
Pána prezidenta prijal gubernátor Šeki, pán Elchan Usubov. V jeho sprievode pán prezident navštívil chrám albánskej cirkvi Kiš, ktorý pochádza z 1-5 storočia n.l. V jeho múroch sa nachádzajú archeologické nálezy z okolia ako úžitkové predmety či kostrové pozostatky niekdajších obyvateľov. Ďalšou zastávkou v malebnom kraji bol Palác Šekinských chánov z druhej polovice 18. storočia. Pôsobivý exteriér a zachovaná farebnosť vnútorných zdobených stien paláca, ktorý je postavený bez použitia jediného klinca či lepidla (mozaiky do seba zapadajú ako skladačka) na hosťa urobili mimoriadny dojem. Vďaka výkladu erudovanej sprievodkyne bol výlet obohatený o cenné a pútavé informácie o histórii Šekinského kraja. Ďalšou a zároveň poslednou zastávkou bol palác Karavansaraj, v ktorom sa uskutočnila spoločná večera pána gubernátora Usubova a pána prezidenta Schustera.

V okrese Surachani na juhovýchode Abšeronského polostrova sa pán prezident Schuster 13. októbra 2011 stretol s predsedom okresu, pánom Ilgarom Abbasovom. Surachanský okres je jeden z najstarších obývaných miest na polostrove. V dôsledku rozmachu ťažby ropy tu bol koncom 19. storočia zaznamenaný značný nárast obyvateľstva. V súčasnosti sa okres rozvíja a podporuje mládež  i činnosťou Centra Hejdara Alijeva s modernými učebňami a konferenčnými priestormi. Pán prezident Schuster navštívil chrám Atešgah, v ktorom sa stretávali vyznávači Zoroastrizmu – kultu ohňa.
Pán Abbasov hosťa zo Slovenska previedol po úrade, v ktorom pôsobí, a svojou spoločnosťou mu spríjemnil posledný deň strávený v Azerbajdžane.

www.qebele-ih.gov.az

www.sheki-ih.gov.az

suraxani.info

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az