Baku

Mesto sa nachádza v juhozápadnej časti Abšeronského polostrova. Vedci odhadujú, že prvýkrát bolo územie mesta osídlené už v II. tisícročí pred naším letopočtom. Prvá písomná zmienka o Baku sa viaže k VIII. storočiu nášho letopočtu. Do XIX. storočia bolo Baku obkolesené múrmi opevnenia (22 hektárov). Postupne sa mesto rozrastalo aj mimo tohto územia. V súčasnosti je „Staré mesto“  so svojimi zachovalými hradbami historickým jadrom Baku, ktoré nazývajú „Ičeri šeher“(İçəri Şəhər). Pre ľudí je doslova múzeom pod otvoreným nebom. Stavby stredovekej architektúry ako napríklad Širvanšahov palác z XV. storočia, Panenská veža (Gyz Galasy) z XII. storočia, Mešita Mohameda Ibn Abubekira zo začiatku XI. storočia a ďalších vyše 200 pamiatok odkrývajú návštevníkom bohatú históriu Baku.

Koncom XIX. storočia sa Baku začalo vplyvom ťažby ropy meniť na veľké priemyselné centrum. Vedľa historických pamiatok vyrástli moderné výškové budovy, obchodné centrá a hotely. Obyvatelia Baku od roku 1967 na prepravu využívajú metro (Bakı Metropoliteni). V súčasnosti funguje 19 staníc s dĺžkou 28,5 km. Baku je politickým, ekonomickým, vedeckým a kultúrnym centrom Azerbajdžanu.

Napriek rýchlym zmenám je Baku harmonickým spojením tradičného s moderným. V meste napriek modernizácii a priemyselnej výrobe nájdete vzácne historické artefakty v historickom centre a mnohopočetných múzeách, ale aj v prímestských častiach a na pobreží Kaspiku (napr. maľby na skalách z paleolitu a neolitu v Gobustane či Chrám večného ohňa Atešgah).

Obľúbeným miestom v Baku je Bulvár na južnom pobreží Kaspiku. Chodia tu obyvatelia mesta a turisti na prechádzky, posedenia pri čaji, či mládež na zmrzlinu. Promenáda slávila v roku 2009 svoje 100. výročie. Do roku 2015 sa plánuje jej rozšírenie z necelých 4 kilometrov na 25 kilometrov.

Približne 100 km južne od Baku sa nachádza Širvanská štátna prírodná rezervácia. Rezervácia bola založená v roku 1969 za účelom ochrany vodného vtáctva a gaziel. Rozprestiera sa na ploche 17 745 hektárov. Táto rezervácia nie je jediným miestom, ktoré ochraňuje bohatstvo fauny a flóry Azerbajdžanu. V krajine je 15 prírodných rezervácií a 20 chránených parkov.

Abšeronský polostrov ponúka okrem poznávacích výletov v Baku a jeho okolí aj inú alternatívu, a to oddych pri mori. Na pobreží Kaspického mora môžete stráviť skutočne príjemnú letnú dovolenku. Priemerná teplota v júli dosahuje +30°C – +33°C. V oblasti je množstvo stredísk, ktoré ponúkajú služby na vysokej úrovni.

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az