Delegácia ÚS Azerbajdžanskej republiky na Slovensku

Na pozvanie predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetty Macejkovej absolvovala v dňoch 25. – 29. apríla 2011 oficiálnu návštevu Slovenskej republiky delegácia Ústavného súdu Azerbajdžanskej republiky pod vedením jeho predsedu Farhada Abdullayeva.

Predsedu Ústavného súdu Azerbajdžanskej republiky Farhada Abdullayeva v sprievode predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivetty Macejkovej prijal v Prezidentskom paláci v Bratislave prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Zahraničnú delegáciu prijal na pôde Národnej rady Slovenskej republiky jej predseda Richard Sulík. V Bratislave sa hostia stretli aj s verejným ochrancom práv Slovenskej republiky Pavlom Kandráčom.

V programe delegácie bola aj návšteva metropoly východného Slovenska. Predsedu ÚS SR a sudcov prijal primátor Košíc Richard Raši. Na Ústavnom súde sa členovia ÚS Azerbajdžanu stretli so sudcami slovenského Ústavného súdu. Počas pobytu na východe Slovenska mali hostia možnosť vidieť historické centrum Košíc, pričom absolvovali aj výlet na kaštiel v Betliari a do Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Záverečným bodom v programe bola účasť na slávnostnom otvorení Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2011 v Košiciach.

Keďže pani predsedníčka Macejková počas svojej návštevy v Baku v roku 2009 svojich azerbajdžanských partnerov o činnosti a postavení Ústavného súdu SR informovala, požiadala ich, aby tentoraz priblížili postavenie a právomoci Ústavného súdu Azerbajdžanskej republiky. Pán predseda Farhad Abdullayev hovoril o histórii, zložení a pozícii Ústavného súdu v Azerbajdžane, pričom sudcov ÚS SR oboznámil aj s jeho najdôležitejšími kompetenciami.

Napriek tomu, že ústavné súdy oboch krajín disponujú špecifickými kompetenciami, cieľ majú rovnaký, a to ochraňovať ústavu.

zdroj:

http://www.prezident.sk/?rok-2011&news_id=13109

http://www.concourt.sk/sk/Tlacove_spravy/2011/TS_20110503_34.pdf

http://www.vop.gov.sk/verejny-ochranca-prav-prijal-delegaciu-ustavneho-sudu-azerbajdzanskej-republiky-a-slovenskej-republiky

Fotogaléria:

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az