Slovensko začne s výstavbou smart village v Karabachu na jar 2024

Slovensko začne s výstavbou smart village v azerbajdžanskom Karabachu na jar 2024, povedal predseda NR SR Boris Kollár v exkluzívnom rozhovore pre Trend pri návšteve Azerbajdžanu.

„Bude tu podpísaná dohoda o projektovej dokumentácii o výstavbe inteligentnej dediny v dedine Bash Garvand v azerbajdžanskom okrese Aghdam. O tomto projekte sme diskutovali s prezidentom Ilhamom Alijevom. Projektová dokumentácia by mala byť hotová do februára budúceho roka.“ Azerbajdžan chce celý proces urýchliť, niekedy na jar by sa malo začať s výstavbou uvedenej „smart village“. Zatiaľ pôjde o pilotný projekt. Azerbajdžan by rád postavil asi 100 takýchto inteligentných dedín. Prvý projekt bude určený pre približne 5000 domov. V Karabachu majú prebiehať rozsiahle rekonštrukčné práce. Je to projekt možno na 20 – 30 rokov, pretože vybudovať 100 takýchto dedín bude trvať. Nevieme, či naša slovenská spoločnosť vyhrá ostatné projekty alebo nie. Jedno slovenské príslovie hovorí: „Najdlhšia cesta začína prvým krokom“. Takže toto je vlastne prvý krok,“ povedal.

Kollár dodal, že Azerbajdžan a Slovensko diskutovali o možnostiach založenia spoločných podnikov v rôznych oblastiach. „Napríklad jeden z takýchto spoločných podnikov môže vzniknúť tu v Azerbajdžane. Počas tejto návštevy ma sprevádzajú aj zástupcovia obchodu. Počas návštevy je tu s nami aj generálny riaditeľ štátneho podniku KONŠTRUKTA – Defence. O tejto myšlienke prvýkrát prebehla diskusia, keď poradca azerbajdžanského prezidenta tento rok navštívil Bratislavu, aby sa zúčastnil na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC. Diskutovali sme o možnosti vytvorenia spoločného podniku, ktorý by mohol pôsobiť tu v Azerbajdžane. Takže toto je môj cieľ pre v blízkej budúcnosti,“ vysvetlil.

Predseda slovenského parlamentu hovoril aj o spôsoboch posilnenia bilaterálnych obchodných vzťahov. „Ide o vzájomnú spoluprácu. Suroviny ako ropu berieme z Azerbajdžanu a sú tam aj ďalšie obchodné komodity, ktoré sa dajú vzájomne vymieňať. Takto vzniká vzájomný obchod. V roku 2021 navštívila Slovensko predsedníčka azerbajdžanského parlamentu Sahiba Gafarová. Jej návšteva na nás veľmi zapôsobila a rozhodli sme sa jej návštevu opätovať. Vzťahy sú naozaj veľmi priateľské. Hodnotím to ako pozitívum pre ďalší rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami. Dôležité sú osobné stretnutia. Súčasťou delegácie aj primátor mesta Trenčín, ktoré získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Rád by nadviazal spoluprácu medzi Trenčínom a azerbajdžanským mestom Šuša, predstavitelia mesta Šuša by sa mohli zúčastniť rôznych európskych konferencií, prípadne iných podujatí. Môžeme realizovať aj výmenu futbalistov a spoločné zápasy,“ dodal.

Čo sa týka energetickej spolupráce, Kollár pripomenul, že vlani Slovensko dostalo pre rafinériu prvý objem azerbajdžanskej ropy. „Európska únia chce diverzifikovať zdroje energie. A Slovensko nechce byť závislé len od ruskej ropy a plynu. V súčasnosti dovážame ropu z Kataru a skvapalnený zemný plyn z USA. Pred dvomi rokmi sme diskutovali o možnosti dodávok ropy z Azerbajdžanu. A vlani v decembri naša spoločnosť dostala prvé dodávky ropy z Azerbajdžanu. Slovensko bolo medzi krajinami, ktoré v apríli tohto roku v Bulharsku podpísali memorandum o porozumení na Solidarity Ring, čo umožní prepravu dodatočného plynu z Azerbajdžanu. Azerbajdžan je bezpečná krajina ,nehrozí žiadne riziko, a preto dokážeme priniesť dlhodobé kontrakty. O mesiac mi skončí mandát predsedu parlamentu, keďže na Slovensku nás a konci septembra čakajú parlamentné voľby . Takže som tu, podobne ako v iných krajinách, aby som sa rozlúčil s tými, s ktorými máme nadštandardné vzťahy,“ uzavrel.

autorka rozhovoru: Laman Zeynalova

odkaz na článok: trend.az

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az