Predseda NRSR Boris Kollár navštívil Baku

Prezident Azerbajdžanskej republiky Ilham Alijev prijal dňa 17. mája 2023 predsedu parlamentu Slovenskej republiky Borisa Kollára. Pracovnú návštevu predseda NRSR absolvoval s poslancami NRSR Martinom Borguľom a Marošom Kondrótom.

Hlava štátu poďakovala delegácii vedenej Borisom Kollárom za účasť na mimoriadnom zasadnutí Národného zhromaždenia (orig. Milli Majlis) Azerbajdžanskej republiky pri príležitosti 100. výročia národného vodcu Hejdara Alijeva. Prezident Ilham Alijev prítomnosť zástupcov Slovenskej republiky označil za znak dobrých vzťahov medzi oboma krajinami.

Prezident Alijev vyjadril spokojnosť s vedením aktívneho dialógu medzi Azerbajdžanom a Slovenskom a uviedol, že návšteva Borisa Kollára je dobrou príležitosťou na diskusiu o perspektívach spolupráce v rôznych oblastiach vrátane rozvoja medziparlamentných väzieb.

Hlava štátu sa dotkla aj témy vzťahov v energetike, vyzdvihla dôležitosť Memoranda o porozumení medzi spoločnosťou SOCAR a prevádzkovateľmi distribučných sústav Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska podpísaného v apríli tohto roku v Sofii, pričom dodal, že spolupráca medzi oboma krajinami sa rozšírila v momente, keď vstúpila do novej etapy časť projektu Solidarity Ring (String). Prezident Ilham Alijev zdôraznil, že existuje obrovský potenciál na rozšírenie spolupráce v oblasti obchodu, vzájomných investícií a dopravy.

Predseda NR SR Boris Kollár vyjadril vďaku za pohostinnosť a povedal, že je pre nich cťou zúčastniť sa na podujatí k 100. výročiu Národného vodcu. Podotkol, že Národný vodca bol charizmatickou osobnosťou, ktorý vďaka svojej veľkej múdrosti a silnej vôli položil základy azerbajdžanskej štátnosti. Podčiarkol, že práve jeho prezieravosť zabezpečila, že sa Azerbajdžan neustále rozvíja.

Boris Kollár zdôraznil, že Azerbajdžan je veľmi moderná a krásna krajina a pripomenul, že je to jeho druhá návšteva krajiny – minulý rok navštívil mesto Šuša. 

Predseda NR SR Boris Kollár uviedol, že Slovensko plne podporuje územnú celistvosť Azerbajdžanu. V súvislosti s rekonštrukčnými a stavebnými prácami vykonávanými na azerbajdžanských územiach oslobodených od okupácie spomenul, že aj slovenské firmy majú záujem tam pôsobiť a podieľať sa na rôznych projektoch. 

Boris Kollár vyzdvihol plodnú spoluprácu medzi Azerbajdžanom a slovenskými spoločnosťami v oblasti odmínovania a zdôraznil efektívne využitie odmínovacej techniky vyrobenej na Slovensku na humanitárne odmínovanie oslobodených území. 

Počas rozhovoru diskutovali predseda NRSR a prezident Azerbajdžanu o perspektívach budúcej spolupráce v oblasti energetiky a poznamenali, že veľké vyhliadky majú dodávky azerbajdžanského plynu na Slovensko v rámci iniciatívy „Solidarity Ring“, ktorá bola nedávno spustená v Bulharsku.

Na stretnutí bola vysoko ocenená podpora spolupráce Azerbajdžanu s Európskou úniou a NATO zo strany Slovenskej republiky.

zdroj: https://azerbaijan.az/ 

video: https://www.youtube.com/

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az