Bývalý prezident Schuster na fóre v Baku

V dňoch 10-11. október 2011 sa v hlavnom meste Azerbajdžanu konalo Bakuské medzinárodné humanitárne fórum: „XXI. Storočie: Nádeje a výzvy“.


Fórum sa uskutočnilo pod záštitou prezidenta Azerbajdžanskej republiky Ilhama Aliyeva a prezidenta Ruskej federácie Dmitija Medvedeva.

Jedným zo zúčastnených bol bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster, ktorý na fóre vystúpil s prejavom, v ktorom sa poďakoval prezidentovi Azerbajdžanskej republiky za pozvanie a organizáciu fóra a vyjadril svoju podporu pri usporadúvaní fóra aj v budúcnosti. V prejave zdôraznil, že Slovensko ako člen EÚ a Organizácie pre hospodársku spoluprácu je zapojené do programov na zintenzívnenie globálneho rozvoja a posilnenie solidarity s ľuďmi trpiacimi hladom, postihnutými prírodnými katastrofami alebo vojenskými konfliktami. Aktívne sa zapája do rozvojových projektov, v ktorých sa realizuje formou poskytovania humanitárnej pomoci a poskytovaním trilaterálnej a multilaterálnej podpory. Práve preto je pripravené podieľať sa so svojimi skúsenosťami s krajinami, ktoré sú v procese transformácie a nie sú schopné čeliť tlakom globálnych zmien samostatne.

Fóra sa zúčastnil i hlava administrácie prezidenta Ruskej federácie Sergej Naryškin, bývalí prezidenti Bulharska Želju Želev a Petar Stoyanov, bývalý prezident Turecka Süleyman Demirel, bývalý prezident Rumunska Emil Constantinescu a bývalý prezident Estónska Arnold Ruutel. Medzi rečníkmi sa objavil aj rektor Moskovskej štátnej univerzity Viktor Sadovničij, predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Mevlut Cavusoglu, prezident Národnej akadémie vied Azerbajdžanu Mahmud Kerimov,  nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Ahmed Zewail, nositeľ Nobelovej ceny za ekonomické vedy James Mirrlees a mnohé ďalšie osobnosti vedy a kultúry z celého sveta.

Otvorenie fóra sa uskutočnilo v Paláci Gulustan.
Na záver prvého dňa sa uskutočnila slávnostná večera a koncert v Paláci Buta.


V utorok 11. októbra sa pri okrúhlych stoloch účastníci venovali 7 témam:

Multikulturalizmus: výdobytky a problémy
Moderné technológie, ktoré zmenili svet
Konvergencia vied
Biotechnológie a problémy etiky
Humanitárne aspekty modelov ekonomického rozvoja
„Sociálna“ žurnalistika a vysoké technológie
Tradičný hodnotový systém v postmodernej kultúre


Vo večerných hodinách sa konalo plenárne zasadnutie, na ktorom bola prijatá záverečná deklarácia Bakuského medzinárodného humanitárneho fóra. Účastníci fóra v deklarácii uviedli aktuálne globálne humanitárne problémy, ktoré znepokojujú vedeckú, akademickú a kultúrnu obec z  celého sveta a spolu so sprievodným listom ju adresovali Organizácii Spojených Národov.

prejav prezidenta Azerbajdžanu Ilhama Aliyeva na otvorení fóra

prejav prezidenta Azerbajdžanu Ilhama Aliyeva na recepcii v Paláci Buta

www.prezident.az

www.prezident.az*

www.bakuforum.org

www.trend.az

www.trend.az*

www.aztv.az

www.news.az

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az