Ivan Korčok v Azerbajdžane

17. marca 2021

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok navštívil v stredu Azerbajdžan. Pri svojej prvej návšteve Baku vo funkcii ministra rokoval so svojim rezortným partnerom Džeyhunom Bajramovom a ministrom hospodárstva Mikayilom Džabbarovom. 

Hlavnou témou rokovaní boli najmä ekonomické vzťahy. Ministri sa tiež dotkli otázky bezpečnostnej situácie na južnom Kaukaze, spolupráce medzi Európskou úniou a Azerbajdžanom, boja proti pandémii COVID-19 a taktiež ďalších aktuálnych zahraničnopolitických tém. „Moja vôbec prvá návšteva Azerbajdžanu bola užitočná. Táto krajina sa nachádza doslova na križovatke dvoch kontinentov. Napriek relatívnej geografickej vzdialenosti medzi našimi krajinami máme spoločný záujem o ďalší rozvoj dvojstrannej spolupráce, obzvlášť v obchodno-ekonomickej oblasti,“ konštatoval minister I. Korčok.

Región južného Kaukazu zasiahla v roku 2020 popri pandémii COVID-19 aj vojna o Náhorný Karabach a jeho priľahlé územia. Ivan Korčok sa ako jeden z prvých ministrov zahraničných vecí telefonicky spojil po vypuknutí bojov s rezortnými partnermi Arménska a Azerbajdžanu.

,,Samozrejme, že sme hovorili aj o vzťahoch s Európskou úniou a aj o nedávnom konflikte o Náhorný Karabach. Potvrdil som našu pozíciu: Po prvé, Slovensko podporuje existujúce medzinárodné platformy zamerané na nájdenie mierového spolužitia oboch etník v Náhornom Karabachu. V opačnom prípade sa tento zamrznutý konflikt môže kedykoľvek znova rozhorieť. Jeho obete – nevinní civilisti a príslušníci etnických a náboženských skupín budú znova trpieť v konflikte, ktorý nemá vojenské riešenie. Po druhé, jedinou cestou je striktné dodržiavanie prímeria, politický dialóg a pripravenosť k ústupkom a kompromisom. Po tretie, dodržiavanie princípov medzinárodného práva, vrátane čo najrýchlejšej výmeny zajatcov a umožnenia slobodného návratu ľudí, ktorí boli v dôsledku konfliktu donútení opustiť svoje domovy. Rovnako dôležitou je zásada ochrany kultúrneho dedičstva, ktorým sú viazané obe strany,“ uzavrel minister I. Korčok.

zdroj textu: https://www.mzv.sk/

zdroj fotografií: https://mfa.gov.az/

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az