Azerbajdžan oslavuje výročia víťazstva v Náhornom Karabachu

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev vyhlásil 8. november za Deň víťazstva pri príležitosti dobytia strategického mesta Šuša azerbajdžanskými silami. Šuša je mesto ležiace na území Náhorného Karabachu, ktorý bol od skončenia separatistickej vojny v roku 1994 pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom. Dobytie mesta Šuša prinútilo Arménsko o dva dni neskôr prijať Ruskom sprostredkované prímerie.

Desaťtisíce ľudí pochodovali v pondelok cez Baku, aby si pripomenuli prvé výročie víťazstva krajiny v boji o Náhorný Karabach.  V rámci pondelkových osláv demonštranti a vojenskí kadeti niesli cez hlavné mesto Azerbajdžanu obrovskú 440-metrovú štátnu vlajku.

Deň víťazstva  si pripomenuli aj Azerbajdžanci a pozvaní hostia vo Viedni. Veľvyslanectvo Azerbajdžanskej republiky a Azerbajdžanské kultúrne centrum, ktoré majú sídlo v rakúskom hlavnom meste, usporiadali pri tejto príležitosti v spolupráci so Štátnym výborom pre azerbajdžanskú diaspóru slávnostný koncert v Lichtenštajnskom mestskom paláci. Medzi hosťami bol aj honorárny konzul Azerbajdžanskej republiky v Bratislave a Azerbajdžanci žijúci na Slovensku.

(zdroj: AP Photo)

 

Honorárny konzulát
Azerbajdžanskej republiky

Klobučnícka 4
811 01 Bratislava
Slovenská republika

Telefón: 00421/2/54 64 9041
Fax: 00421/2/54 64 9043
Mobil: 00421/911 44 99 05
Skype: azkonzulat
E-mail: info@azconsulate.sk,
bratislava@mission.mfa.gov.az